Վարչապետի՝ Պրահայից անմիջապես ՌԴ այցը նախապես պլանավորված է եղել: Ինչ վերաբերում է հայ-ռուսական համագործակցությանը, մենք դաշնակից երկրներ ենք եւ շարունակում ենք դաշնակցային հարաբերությունները: Կան որոշակի խնդիրներ, մենք արձանագրել ենք դրանք եւ մեր գործընկերների հետ աշխատում ենք: Սպասում ենք հստակ քայլերի եւ գործողությունների, որոնք վերաբերում են մեր պետության տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը եւ պայմանագրային մեխանիզմների գործարկմանը: Ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 10-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին:
«Մեր դիրքորոշումը միանշանակ է ու աներկբա: Այո, Ադրբեջանը պետք է դուրս գա մեր տարածքներից, քանի որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը սակարկման ենթակա չէ ոչ մի պայմանով: ԵՄ առաքելությունը, միանշանակ, կնպաստի կայունացմանը եւ լրացուցիչ զսպող գործոն կլինի ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի համար»,- ընդգծել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վահագն Ալեքսանյանը:
Պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը ԵՄ առաքելության տեղակայման ժամկետի մասով նշել է, որ այս պահին հստակ ժամկետ պարզ չէ, սակայն տեղակայումն ակնկալվում է մինչեւ ամսվա վերջ:
«ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը սակարկման եւ բանակցելու ենթակա չէ: Պաշտոնապես եւս մեկ անգամ հայտարարում եմ՝ չկա ընդհանրապես ինքնիշխան մեր տարածքից որեւէ միջանցքի մասին խոսակցություն որեւէ պաշտոնական բանակցությունում: Սրա մասին փաստում են բոլոր հայտարարությունները, որոնք հրապարակվել են տարբեր ձեւաչափերով: Սրանք ադրբեջանական կողմից ներքին լսարանին ուղղված հայտարարություններ են»,- ասել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ միջազգային հանրությունն ուղիղ ու աներկբա արձանագրում է, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ է նաեւ իրենց համար: «Չի կարող խոսք լինել որեւէ միջանցի մասին, որը կլինի ՀՀ ինքնիշխան տարածքում»,- փաստել է խմբակցության ներկայացուցիչը:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե ինչ միջազգային մեխանիզմներով է Ստեփանակերտը բանակցելու Բաքվի հետ:
Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով՝ որեւէ մեկին վերջնական հայտնի չեն այդ մեխանիզմները, քանի որ դրանք դեռեւս քննարկման փուլում են: Նրա գնահատմամբ՝ խոսքն արդյունավետ մեխանիզմի մասին է, որով երկխոսությունը հնարավորինս կստացվի, կապահովվեն արցախահայության իրավունքներն իրենց հողում:
Հռիփսիմե Գրիգորյանի գնահատմամբ էլ՝ մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք, որ միջազգային հանրությունը ճնշում գործադրի, եւ ձեւաչափը լինի հնարավորին արդյունավետ եւ գործող: Նա կարեւորել է այն հանգամանքը, որ ԼՂ հայության անվտանգությունը եւ իրավունքները շարունակում են մնալ միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում:
Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ԼՂ հիմնահարցը տարբեր են: «ԼՂ հիմնախնդիրը երբեք չի եղել տարածքային հարց, չի եղել հողային հարց, եղել է ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հարց: Այս երկու հարցերում հակասություն չկա, եւ երկուսն էլ՝ եւ՛ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, եւ՛ տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային իրավունքի սկզբունքներ են, չկա հակասություն: Այսինքն՝ ճանաչելով որեւէ երկրի տարածքային ամբողջականությունը՝ չի նշանակում, որ այլ հարցեր, որոնք կարող են լինել այդ երկրի հետ կապված, դրանով փակվում են: Սա վերաբերում է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին»,- պարզաբանել է պատգամավորը:

“Визит премьер-министра в Россию прямо из Праги был намечен заранее. Что касается армяно-российского сотрудничества, то мы союзные страны и продолжаем союзнические отношения. Есть определенные проблемы, мы их зафиксировали и работаем с нашими партнерами. Ждем четких шагов и действий, связанных с восстановлением территориальной целостности нашего государства и реализацией договорных механизмов”, - заявил секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян в ходе парламентских брифингов 10 октября, отвечая на вопрос журналиста.
“Наша позиция однозначна и безоговорочна. Да, Азербайджан должен покинуть наши территории, так как территориальная целостность РА не подлежит торгу ни при каком условии. Миссия ЕС, безусловно, будет способствовать стабилизации и станет дополнительным сдерживающим фактором для возможной азербайджанской агрессии", - подчеркнул член фракции "Гражданский договор" В.Алексанян.
Депутат Р.Григорян заявила, что точная дата на данный момент не ясна, но развертывание миссии ЕС ожидается к концу месяца.
“Территориальная целостность РА не подлежит торгу и переговорам. Еще раз официально заявляю: ни о каком коридоре по нашей суверенной территории в каких-либо официальных переговорах вообще нет речи. Это подтверждают все заявления, опубликованные в разных форматах. Эти заявления азербайджанской стороны адресованы внутренней аудитории", - отметила Р.Григорян.
По словам депутата, международное сообщество прямо и безоговорочно фиксирует, что территориальная целостность РА и для них является красной чертой. “Ни о каком коридоре, проходящем по суверенной территории РА, не может быть и речи”, - заявила представитель фракции.
Журналиста интересовало, какие международные механизмы Степанакерт будет использовать для переговоров с Баку.
По словам А.Ованнисяна, окончательно эти механизмы никому не известны, поскольку они все еще в стадии обсуждения. В его оценке, речь об эффективном механизме, благодаря которому диалог будет максимально успешным, с обеспечением права арцахских армян на собственной земле.
По Р.Григорян, мы должны приложить все усилия, чтобы международное сообщество оказало давление, а формат был максимально эффективным и действенным. Она подчеркнула, что безопасность и права армян Нагорного Карабаха продолжают оставаться в центре внимания международного сообщества.
Р.Григорян особо выделила, что вопросы территориальной целостности Азербайджана и Нагорного Карабаха различны. “Нагорно-Карабахская проблема никогда не была территориальным вопросом, никогда не была земельным вопросом, это был вопрос реализации права народа на самоопределение. В этих двух вопросах нет противоречия: и право народа на самоопределение, и территориальная целостность – принципы международного права. То есть признание территориальной целостности государства не означает, что другие вопросы, которые могут быть связаны с этой страной, тем самым закрываются. Это касается и Нагорного Карабаха", - пояснила депутат.